Wróć do listy wpisów
Opracowanie: Rudi Stankiewicz
KURS EFR – kto powinien uczestniczyć w tym kursie?
Kursy pierwszej pomocy organizacji Emergency First Response (EFR) opierają się na zbudowaniu zaufaniu i pewności uczestników kursu do udzielenia pomocy gdy jest potrzebna. Jak to wygląda w rzeczywistości? Czyż trzeba opisywać? Uczestnicy kursu w sposób bezstresowy uczą się podstawowych, podkreślam podstawowych zasad jak komuś pomóc w sytuacji zagrożenia zdrowia bądź życia. Tak często w świadomości ludzi to zagadnienie kojarzone jest z nieprawdopodobnie zawiłymi umiejętnościami ratowniczymi, że zwyczajnie nie podejmują wysiłku udzielania pomocy. Tymczasem na tym kursie w sposób przystępny, bezstresowy uczestnik przyswaja te podstawowe odruchy. Wszystkie kursy EFR prowadzone są w oparciu o, nie boję się użyć tego słowa, piękny, kolorowy podręcznik do którego można wrócić po szkoleniu jakby coś się zapomniało. Nie kserokopie czy broszurka skleciona tuż przed szkoleniem. Śmiało można powiedzieć, iż materiały szkoleniowe EFR są w tej chwili tj. czerwiec 2017 roku jednymi z najlepiej przygotowanymi do kursów pierwszej pomocy. Kursy EFR są kursami które wystarczają do wszelkich stopni nurkowych, w tym PADI i to na wszystkie stopnie nurkowe. Łącznie ze stopniami instruktorskimi. Nota bene, każdy instruktor nurkowania PADI jest także instruktorem EFR. Inna sprawa czy korzysta z tego przywileju.
Wszystkie kursy EFR zaakceptowane są przez Europejską Radę Resystutacji oraz przez światową organizację na rzecz resustytacji ILCOR.
Czego się nauczysz?
Primary Care (CPR) – czyli po polsku, kurs podstawowych technik udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uff, długie to zdanie, prawda? Już wiecie, dlaczego często używa sie tej angielskiej nazwy? Ten kurs uczy podstawowych technik udzielania pomocy zanim przyjadą sanitariusze, lekarze, ratownicy czy jak ich jeszcze będziemy zwać. Nauczysz się konkretnie, 8 umiejętności pozwalających zrozumieć, co zrobić kiedy poszkodowana osoba ma problem z oddychaniem, akacja serca ustała, coś nie tak wydaje się ze jest z kręgosłupem (ot, wujek spadł z drabiny w ogrodzie). Także dowiesz się jak postępować w przypadku szoku inaczej wstrząsu (moje doświadczenie pokasuje, że ok. 98 % uczestników kursów nie wiec, co to jest tak naprawdę, a Ty wiesz? Oczywiście zagadnienie krwawienia też będzie poruszone. Dowiesz się jak w prosty sposób podtrzymać swojego teraz już pacjenta, przy życiu zanim przyjedzie karetka pogotowia.
Secondary Care (First Aid) – czyli po polsku, techniki udzielania pomocy w przypadku kiedy życie nie jest już zagrożone, ale karetka tak szybko nie przyjedzie jak byś sobie tego życzył. Ot, wypadek motocyklisty w jednej z dzikich dróg w Bieszczadach. Kurs nauczy się technik jak „ogarnąć” generalnie różne przypadki aby zwiększyć komfort osoby poszkodowanej zanim przyjedzie profesjonalna pomoc przedmedyczna. Podczas tego kursu bardziej szczegółowo wnikamy w techniki bandażowania, usztywniania złamanych kończyn czy używania chust trójkątnych. 90 % moich kursów pokazuje, że uczestnicy kursów EFR mają okazja pierwszy raz w życiu „pobawić” się w praktyce tą chustą na sali wykładowej.
Care for Children – czyli po polsku, kurs udzielania pomocy dzieciom I niemowlakom. Tak, tym kilku miesięcznym także! Tu nauczysz się technik ratowania dzieci i niemowląt. Możesz czytając ten artykuł domyślać się, że jest to zawsze ogromny stres szczególnie dla rodzica. Czy warto zatem wiedzieć co, zrobić gdy nasze dziecko cos sobie zrobi? To oczywiście pytanie retoryczne. Ten kurs często jest łączony z kursami Primary Care (CPR) i Secondary Care (First Aid).
CPR & AED – po polsku kurs udzielaina podstawowych technik ratowania życia łącznie z wykorzystaniem defibrylatora AED (automated external defibrillator), który zaczyna być przecież dość powszechnie widzianym urządzeniem, a zwiększa szanse na odratowanie człowieka aż o ok. 23%! EFR Refresher – czyli po polsku, kurs odświeżający nasze umiejętności ratownicze. To doskonały pomysł, aby raz na dwa lata odświeżyć sobie umiejętności ratownicze. Kurs wówczas koncentruje się na ćwiczeniu najważniejszych umiejętności, a nie uczeniu podstaw, bo to masz już za sobą z poprzedniego kursu. Ten kurs pomoże Ci być na bieżąco z najnowszymi technikami ratownictwa. Przecież wszędzie są zmiany. Także w aspektach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.